Ulusoy Un 100 Bin Tonluk Lisanslı Depo Kuracak

Ulusoy Un, lisanslı depoculuk, Samsun, Çorum, Alaca


Ulusoy Un, global pazardaki etkin rolünü artırmak için lisanslı depo kurmaya hazırlanıyor. 5 kıtada 82 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, Samsun ve Çorum’da toplam 100 bin tonluk iki lisanslı depo inşa etmek için çalışma başlattı.

Türkiye un sektöründe dış pazar payında üçüncü sırada yer alan Ulusoy Un, lisanslı depoculuk için düğmeye bastı. Şirket, biri Samsun'da diğeri ise Çorum'un Alaca ilçesinde yer alacak toplam 100 bin ton kapasiteli iki lisanslı depo yatırımı gerçekleştirecek. Yurt dışında bu sistemi etkin şekilde kullanan ülkelere bakıldığında ürün borsaları ile entegre edilmiş başarılı bir organizasyonun üretici ve sanayici için ciddi faydaları olduğuna dikkat çeken Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, "Lisanslı depoculuk, sektörümüzün var olan büyüme ivmesini taçlandıracak önemli bir gelişim olacaktır." dedi. 5 kıtada 82 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, bu yılı 3 milyon tonun üzerinde ihracat verisi ile kapatmayı öngörüyor.

"Geri Alım Programını Açıklamayı Uygun Bulduk"

Şirketin 20 Kasım 2014 tarihinde halka arz olduğunu ve hisselerin Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığını ifade eden Eren Günhan Ulusoy, "Halka açık şirket olmanın gereksinimleri, şirketimizin kurumsallaşmaya giden yolda rehberi olacak nitelikte. Geleceğe güvenle bakmayı ve sürdürülebilir büyüme ivmesi yakalamayı hedefleyen şirketlere bu yolculuğa çıkmalarını öneririm."

"3 Milyon Tonun Üzerinde İhracat Beklentisi Var"

Dünya ekonomilerinin büyümekte zorlandığı, merkez bankalarının destekleriyle ayakta kalmaya çalışan ve önemli risklerin artarak devam ettiği bir süreçten geçtiğini söyleyen Ulusoy, "Bizim sektörümüzü yurt içi tüketimin ılımlı büyüdüğünü, ihracatımızın ise her yıl rekorlar kırarak tonaj bazında hızlı büyümesine devam ettiğini söyleyebiliriz. 2015 yılındaki ihracatımız bir önceki yıla yüzde 26 artarak 2.8 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu senenin ilk 6 ayında 1.6 milyon tonu geçtik. Yılı 3 milyon tonun üzerinde ihracat verisi ile kapatacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Dünya Gazetesi