Ulusoy Un Y.K. Başkanı Eren Günhan Ulusoy Samsun Basını İle İftarda Buluştu

Eren Günhan Ulusoy, iftar, basın, Samsun

Samsun’dan çıkıp sektörünün borsaya ilk giren şirketi unvanını kazanan Ulusoy Un’un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Samsun basını ile ilk kez iftarda buluştu.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu’nun (TUSAF) Başkanı ve Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Dünyada ihraç edilen her 15 kilo undan 1 kilosunu Ulusoy Un veriyor.” dedi.

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Ulusoy A.Ş. birlik ve beraberlik iftar programı ile Samsun’da görev yapan ulusal ve yerel medya temsilcileriyle buluştu. Bir tanışma havası içerisinde geçen iftar programı Serra Otel’de gerçekleşti. Masaları tek tek gezerek davetlilerle yakından ilgilenen Günhan Ulusoy, misafirlerle sohbet ederek fikir alışverişinde bulundu.

Samsun’dan çıkıp sektöründe ilk borsaya giren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, dünyanın un üreticisinin Türkiye olduğunu söyleyerek; “Ben de dünyanın en büyük üreticilerini temsil ediyor ve bundan gurur duyuyorum.” dedi.

Türkiye’nin en önemli ihraç kalemlerinden birini oluşturan un sektöründe 100'den fazla ülkeye ihracat yapıldığını belirten Ulusoy, “Un sanayicilerinin ihracattaki başarısı sayesinde 2015 yılında Türkiye'nin kasasına yaklaşık 1 milyar dolar girdi. Bu başarıda federasyon üyelerinin katkıları yadsınamaz. Bundan sonra da Türkiye’nin un ihracatında dünya şampiyonluğunu devam ettirmesi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

1995 yılından beri ihracat faaliyetlerini istikrarlı şekilde artıran, Angola, Benin,Gine, Filipinler, Vietnam, Irak, İsrail gibi dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Ulusoy Un’un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Şirketimiz bir değişim ve dönüşüm geçirdi. Bu değişim ve dönüşüm şirketimizin organizasyon yapısına, cirosuna, büyüme hızına etki gösterdi. 2006 yılında 60 milyon seviyesinde olan ciromuz, 2015 yılı sonunda 1 milyar 30 milyon liraya yükseldi. Her sene yüzde 30-40’lık bir büyümeyle 16 katlık bir artıştan bahsediyoruz. İSO 500’de 2014 yılında 472’nciydik, 2015’te 373’üncü olduk. İSO 500 listesindeki en hızlı yükselen 5. şirket olduk. İhracatçılar listesinden 511’den 301’e yükseldik. Türkiye’nin ihracatı 2014 yılında 152 milyar dolarken, 2015 yılında 145 milyar dolara düştü. Bizim ihracatımız 39 milyon dolardan 52 milyon dolara yükseldi. Bu sıralamalarda her zaman bir adım daha ileri gitmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz." şeklinde konuştu.

Ulusoy, "Geçtiğimiz yıl Türkiye Un Sanayicileri Federasyonunun başkanlığına geldim ve 1 yıldır görevimi devam ettiriyorum. Dünyanın en çok un ihracat eden ülkesiyiz. 2015 yılında 2,8 milyon ton unu 980 milyon değerde ihraç ettik ve dünyada satılan her 4 kilo unun 1 kilosunu Türkiye satıyor. Bunun içerisinde her 15 kiloda 1’ini de Ulusoy Un veriyor. Türkiye dünya liderliğini son 3 senedir devam ettiriyor. Ben de bu dünya lideri sektörün başkanı sıfatıyla ülkemizi temsil etmekten onur duyuyorum. Başarımızın ilerleyerek devam etmesini umuyor ve programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak