Lisanslı Depo Yatırımı Ulusoy Un'a Sıçrama Yaptırdı

Ulusoy Un, ekonomi, sıçrama, yatırım, lisanslı depo

Ulusoy Un, yılın ilk altı ayında satış hasılatını %61 artırdı. Bu yıl faaliyete geçirdikleri lisanslı depo yatırımının bu artışta etkili olduğunu vurgulayan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, 2018'de faaliyete geçirecekleri bir diğer lisanslı depo yatırımı ile global pazardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Günde 900 ton buğday işleme kapasiteli iki fabrikası ile sektörde hizmet veren Ulusoy Un, bu yılın ilk yarısında toplam 826 milyon TL satış hasılatı elde ederken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 61 artış sağladı. 5 kıtada 82 ülkeye un ihracatı gerçekleştiren şirket, geçen yılın ilk altı ayında 34.2 milyon TL olan brüt karını ise bu yılın aynı döneminde 53.9 milyon TL seviyesine yükseltti. Türkiye'den dünyaya ihraç edilen un pazarında %6'lık paya sahip olan şirket, yeni yatırımlarıyla birlikte global pazardaki payını yüzde %10'a yükseltmeyi hedefliyor.

"Yeni Üretim Tesisimiz 2018'de Samsun OSB'de Faaliyete Geçecek"

Diğer taraftan Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nde 2018'in ikinci yarısında yeni üretim tesisini faaliyete geçirecek olan şirket, günlük üretim kapasitesini 900 tondan 1500 tona çıkaracak.

"Bu yılı, Türkiye un sanayicileri olarak dünya un ihracatı şampiyonu sıfatıyla tamamlayacağız." diyen Ulusoy, Ulusoy Un olarak geçen yılı 3.5 milyon ton un ihracatıyla kapattıklarını, bu yıl ise 3.6 milyon tonla kapatacakları öngörüsünde bulundu.

Kapasite Kullanımı Yüzde 50'ye Ulaştı

Son dönemde sektörde gerçekleşen konsolidasyonlar ve bazı oyuncuların sektör dışı kalmaları sonucu kapasite kullanım oranlarının %50'ye ulaştığı bilgisini paylaşan Ulusoy, "Atıl kapasite sorunumuz biraz hafifledi. Yılda yaklaşık 14 milyon ton üretimimiz bulunurken, bunun ancak %25'ini dünya piyasasına sunmaktayız. Toplam un ticaretinin neredeyse üçte birini Türkiye tek başına gerçekleştiriyor. Bu alanda mutlak lider Türkiye iken, Avrupa'nın dünya un ticaretindeki payı sadece yüzde 7 civarında" dedi.